185/​40

Martin Bigum (f. København 1966)

“Enhver sin stilhed”. Sign. Martin Bigum 2019, 2/40. Litografi. Bladstørrelse 74×54.

Den danske kunstner Martin Bigum (f. 1966) bor og arbejder i København, Danmark. Bigum gik på Skolen for Dekorativ Kunst (Danmarks Designskole), hvor han lærte en masse om grafisk bevidsthed og tilegnede tegneevner, som han løbende bruger i sin kunstneriske praksis i dag. Han er primært maler, men har siden 1990'erne eksperimenteret med grafik, tegninger, fotografi, installationer, videokunst, musik og poesi. Bigums værker er ofte fulde af referencer, og han bruger kunsthistorien som en undvigende billedbank, lige fra middelalderlige dommedagsscenarier til populære tegneserier. Derudover kan du finde et forhold til J. F. Willumsens sene malerier, fremtidsforskernes fascination af bevægelse og kubismens fragmenterede billedopbygning. Repræsenteret ved Rammefabrikken.

Stand

Undersøgt i ramme. Original stand.

Bemærk venligst at emnet har været på velgørenhedsauktionen 185 til fordel for Børns Vilkår. Salær beregnes ved bud, men vil blive tilbageført til køber efter auktionen, således købsprisen er det rene hammerslagsbeløb.

Auktion

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Kategori
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt

15 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK