2416/821
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
Cirkulært sofabord med top af eg, skulpturelle ben af bøg. Model Mi 756. Formgivet 1948. Udført og stemplet hos DUX. H. 63. Diam. 125.
Stand
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker, enkelte mindre skjolder.
Auktion
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |